رویداد آنلاین و رایگان داستان نویسی و رعایت اصول نویسندگی - پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۲۰

چگونه نوشتن خودمان را ارتقا بدهیم؟

منتشر شده توسط:

نوشتن هر شکل از داستان کوتاه، علم دقیقی نیست و خوانندگان، منتقدان و سردبیرانی که داستان ما را انتخاب می کنند از دیگاه خواسته ها، تجربیات و ارزش های خود به آن می نگرند. آیا این به آن معنی است که تصمیم گیری آن ها سلیقه ای است؟ آیا این به آن معنی است که شما نمی توانید انتظارات مخاطبانتان را برآورده کنیم؟ خیر مسلماً اینطور نیست. شما با داشتن ابزارهای مناسب نوشتار و مداومت در روند نوشتن و در نظر گرفتن نظرات مخاطبان و منتقدان نوشته های خود شاهد پرورش آن خواهید بود.

 از ابتدا خود را به جای خواننده داستان خود بگذارید از آن ها بخواهید داستان شما را با جزئیات کامل نقد کنند و نظر دهند و تا ویرایش نهایی شما را راهنمایی کنند. در اینجا برخی از موارد ویرایش داستان آورده شده است:

  • کلمات داستان را شمارش نکنید این کار کمک می کند که داستان بدون پیش بینی و شکل از پیش تعیین شده پیش برود. یک داستان خوب طول خودش را پیدا می کند.
  • سرعت حرکت داستان واقعاً مهم است. سفر از طریق داستان نباید به یک غار افتاده باشد می تواند آهسته و بازتابنده باشد و زیبایی و انرژی خودش را نشان دهد.
  • آیا واژگان به راحتی در داستان جریان دارند؟ و خواننده را به خود جذب کرده و نگه می دارند؟ آیا در یک داستان تاریک، نقاط نور وجود دارد؟ آیا در یک داستان غم انگیز ، نقاط طنز وجود دارد؟
  • شوخ طبعی! قدرت طنز را فراموش نکن. این کار طراوت زیادی برای ورود به آینده می دهد.
  • آیا شخصیت ها لایه بندی شده اند؟ آیا یک ترکیب حیاتی از مثبت و منفی هستند، درست مثل من و شما یا اینکه صفر و صد هستند؟
  • داستان شما به اندازه کافی باید متفاوت باشد. یک یا چند عنصر تعجب آور و یا خطر داشته باشد.
  • داستان شما می تواند تحریک کننده فکر باشد این تصور را نداشته باشید که مخاطبان ممکن است آن را دوست نداشته باشند، برگردید و شجاع باشید.

 داستان را کناری بگذار  و نفس خود را برای چند لحظه حبس کن تا بازخورد قابل اعتماد آن را دنبال کنی.

زمان بهترین نویسنده ی نویسنده است. به دنبال داستان دیگری بروید و انرژی احساسی خود را به سمت پروژه دیگر تغییر دهید تا بتوانید با بی طرفی اصلاحات نوشته قبلی را انجام دهید.

به دنبال بازخورد داستان خود از خواننده های حرفه ای تر باشید، نه فقط دوستانی که از داستان شما تعریف می کنند. همه نظرات را جمع آوری کنید و دوباره روی آن ها بررسی کنید. اگر خوانندگان شما دچار نقاط ضعف شده اند، پیشنهاد می کنیم که با آن ها مقابله کنید.

پاراگراف های باز را بررسی کنید. آیا داستان به خوبی شروع می شود؟ به هر حال آن را بازنویسی کنید تا مطمئن شوید.

به این فکر کنید که چه چیزی باعث شد که این داستان را بنویسید. علامت های برجسته، صحنه ها، گفت و گوها و هر چیزی که شما را شگفت زده کرده این احتمال است که این هیجان را نیز به خواننده منتقل کند؛ آن ها را حذف نکنید.

 طرح را بررسی کنید. آیا شما به جای نشان دادن بیشتر صحبت می کنید؟ هر قسمت را با توجه به اینکه تجدید نظر خواهید کرد، بخوانید. تکرار ها را حذف کنید.

 داستان را با صدای بلند بخوانید. آیا صدای خود را در خلال آن حس می کنید؟ هر پاراگراف را از نظر طول خوانش بررسی کنید.  اگر از نظر ساختار متناسب نبودند؛ در آن تغییرات لازم را انجام دهید. تفاوت ها را ببینید. آیا شما به طور مؤثر از فضاهای خالی استفاده کرده اید. آیا داستان شما منسجم است یا مجموعه ای از بلوک های غیر قابل نفوذ؟

بیشترین استفاده از فضاهای خالی را برای برجسته سازی تغییرات در تنش های داستان و دمای احساسی آن انجام دهید.

شما در حال بررسی صدا و جریان داستان و نیز تلاش برای دیدن داستان از دیدگاه خواننده هستید. در هر جای داستان که بیشتر از یک کلمه تردید داشتید متن را علامتگذاری کنید. دوباره داستان را بلند بخوانید. اگر کلمات جدیدی  را  به جای کلمات قبلی بگذارید ؛ تا زمانی که احساس کنید متن شما آماده شده عالی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وضعیت حق نشر:

وضعیت حق نشر:

حق نشر این اثر برای مجله داستان نویس نوجوان محفوظ است.