منتظر نوشته های عیدانه و نوروزی شما در داستان نویس نوجوان هستیم! 😃
ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات و سیاست حریم خصوصی است.

فرهاد حسن زاده

منتشر شده توسط:

فرهاد حسن‌ زاده نویسنده و طنزپرداز ایرانی است که به دلیل نوشتن کتاب‌هایی مانند «هستی» و «زیبا صدایم کن» در ایران و در سراسر جهان شناخته می‌شود. او یکی از نویسندگان ادبیات کودکان و نوجوانان است که موفق به دریافت لوح افتخار از دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) شده است.

زندگینامه فرهاد حسن زاده

فرهاد حسن‌ زاده (Farhad Hasanzadeh) 20 فروردین 1341 در آبادان به دنیا آمد. از همان اوایل دوران نوجوانی، به نوشتن علاقه داشت و با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه، ارتباطش را با دنیای ادبیات حفظ کرده بود. اما جنگ امان نداد. فرهاد حسن زاده از شهر محبوبش، آبادان، کوچ کرد و در این مدت از ادبیات و نوشتن دور افتاد. اما ارتباطش را با دنیای هنر به واسطه‌ی پرداختن به خطاطی، نقاشی، عکاسی و موسیقی ادامه داد. او تئاتر را نیز با کلاس‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و نمایشنامه‌ای به نام «نفرین آهو» را هم به روی صحنه برد.

فرهاد حسن‌ زاده در ابتدا ادبیات کودک و نوجوان را انتخاب کرد، اما امروزه می‌توان آثار او را در زمینه‌های مختلف حتی برای بزرگ‌سالان دید. در اواخر دهه‌ی 60 بود که حسن زاده به صورت جدی وارد دنیای نوشتن شد. او که ازدواج کرده بود و پسری کوچک داشت، کمبود کتاب‌های خوب و باکیفیت برای کودکان را احساس کرد و دست به نوشتن زد. کتاب «ماجرای روباه و زنبور» که در سال 1370 در شهر شیراز منتشر شد، حاصل همان اندیشه و همان دوران است.

ورود فرهاد حسن زاده به دنیای ادبیات و فعالیت‌های دیگر

کمی گذشت و فرهاد حسن‌ زاده دریافت که دنیای ادبیات کودکان و نوجوانان دنیایی گسترده است. به دنبال این آگاهی، او به تهران کوچ کرد و وقتش را به نوشتن داستان‌ها و شعرهایی برای کودکان و نوجوانان اختصاص داد. خودش قصه را بیشتر دوست داشت و نوشتن برای نوجوانان علاقه‌ی اصلی‌اش بود. داستان‌هایی که در این دوران نوشت همگی سایه‌ی سیاه جنگ را روی سرشان دارند و از زندگی او و همسن‌وسالانش در جنگ می‌گویند.

فرهاد حسن‌ زاده یکی از اعضای هیئت مؤسس و هیئت مدیره‌ی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان (نویسک) است. کتاب‌های فرهاد حسن‌ زاده بارها برای جشنواره‌های داخلی و خارجی نامزد شده و جایزه گرفته‌اند. آثار او همچنین به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند. فرهاد حسن زاده از سوی نهادهای مختلفی مانند شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال‌های مختلف به عنوان نامزد ایران برای جایزه‌ی جهانی آسترید لیندگرن ـ یکی از جوایز معتبر در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان ـ معرفی شده است.

بهترین کتاب‌های فرهاد حسن‌ زاده

از فرهاد حسن‌ زاده تابه‌حال کتاب‌های بسیاری منتشر شده است. او برای کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان داستان و رمان نوشته است و کتاب‌های او و شخصیت‌هایی که آفریده در میان مخاطبان محبوب‌اند. فرهاد حسن زاده در قصه‌هایش از کودکان و نوجوانانی می‌گوید که زندگی‌شان به دست جنگ سیاه شد و از بین رفت. با این همه عشق و امید به آینده‌ای روشن و زیبا را از دست ندادند.

 • کتاب ماشو در مه در سال 1373 منتشر شد. پسرکی به نام ماشالله به همراه دوستانش به دنبال گنجی می‌گردند که زیر لوله‌های نفت آبادان پنهان است؛ ساکی پر از طلا و جواهر که قاچاقچیان آنجا پنهانش کرده‌اند. اما جست‌وجوی آن‌ها به دنبال گنج دردسرهایی برایشان رقم می‌زند.
 • کتاب هستی در سال 1389 به چاپ رسید. هستی دختر نوجوانی است که با دخترهای دوروبرش متفاوت است. دوست دارد در آینده راننده‌ی تریلی باشد، عاشق فوتبال است و دلش می‌خواهد دروازه‌بان تیم صنعت نفت آبادان باشد، اما جنگ مسیر جدیدی پیش پایش قرار می‌دهد.
 • کتاب زیبا صدایم کن در سال 1394 منتشر شد. این کتاب ماجرای زندگی دختری به نام زیبا است که برای روز تولدش، برنامه‌ی متفاوتی در نظر گرفته است تا بتواند آن روز را با پدرش باشد؛ فرار کردن از آسایشگاه کودکان بی‌سرپرست و کمک کردن به پدرش برای فرار از آسایشگاه بیماران روانی!
 • کتاب انگشت مجسمه در سال 1376 به چاپ رسید. این کتاب داستان جمیل است. پسری که پدرش را در جریان انقلاب از دست داده و حالا در تلاش است تا قاتل پدرش را پیدا کند و انتقامش را بگیرد. اما افکار و کشمکش درونی‌اش مانع او برای انجام چنین کاری می‌شود.
 • کتاب خاطرات خون‌آشام عاشق ماجراهای میگوری را روایت می‌کند، پشه‌ای عاشق و دلباخته که در تلاش برای انتقام گرفتن از قاتل نامزدش است.
 • کتاب‌های کوتی کوتی مجموعه ماجراهای یک هزارپای خیلی بامزه است که مثل همه‌ی بچه‌ها، کارهای خنده‌داری انجام می‌دهد؛ عاشق فوتبال است، وقتی ناراحت است لیوان لیوان اشک می‌ریزد، و هیچ‌کس حاضر نیست با او اتل متل بازی کند!
 • کتاب چتری با پروانه‌های سفید در سال 1396 منتشر شد. این کتاب مجموعه اتفاقاتی است که دومینووار در شب قبل از سال نو رخ می‌دهد. گره‌هایی که باز می‌شود و همه‌ی آدم‌ها را، خوشحال و خندان، به سال جدید می‌برد.

 

 

جوایز و افتخارات فرهاد حسن‌ زاده
 • کتاب ماشو در مه، در سال 1374 برگزیده‌ی جشنواره‌ی کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد و در سال 1375، در جایزه‌ی کتاب سال، از این اثر تقدیر شد.
 • کتاب هستی، در سال 1391 نشان لاک‌پشت نقره‌ای را از لاک‌پشت پرنده دریافت کرد و در همان سال، لوح ویژه‌ی شورای کتاب کودک را نیز از آن خود کرد.
 • کتاب زیبا صدایم کن، در سال 1395 کتاب برگزیده‌ی جشنواره‌ی کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد و در همان سال، به عنوان کتاب برگزیده‌ی شورای کتاب کودک اعلام شد.
 • کتاب زیبا صدایم کن، در سال 1397 لوح افتخار دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) را از آن خود کرد.
 • کتاب زیبا صدایم کن، در سال 2017 وارد فهرست کتاب‌های کلاغ سفید کتابخانه‌ی بین‌المللی مونیخ شد.
 • فرهاد حسن‌ زاده در سال‌های 2018 و 2020 میلادی موفق به دریافت لوح تقدیر جایزه‌ی هانس کریستین آندرسن (نوبل کوچک) شد.
فرهاد حسن‌ زاده از نگاه دیگران

فرهاد حسن‌ زاده را باید یکی از نویسندگان تأثیرگذار در ادبیات کودکان و نوجوانان ایران دانست. درباره‌ی آثار او پژوهش‌های بسیاری صورت گرفته است و منتقدان و کارشناسان، به دلایل بسیاری، کتاب‌های او را شایسته‌ی بررسی و تقدیر می‌دانند. فرهاد حسن‌ زاده در آثارش به مسائلی مانند جنگ، مهاجرت، کودکان بدسرپرست، عشق و… اشاره می‌کند. موضوعاتی که در ادبیات کودک و نوجوان تابو هستند یا کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. دخترانی که در داستان‌های فرهاد حسن‌ زاده حضور دارند (مثلاً هستی) معمولاً شخصیت‌هایی قوی دارند و در برابر باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.

فرهاد حسن‌ زاده در خلق آثارش از زبان طنز، ویژگی‌های زبان بومی، و اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های عامیانه استفاده می‌کند و به این ترتیب می‌تواند روایت‌هایی زنده و انتقادی از زندگی مردم کوچه و بازار ارائه دهد. فرهاد حسن‌ زاده همچنین شخصیت‌های دوست‌داشتنی و ماندگاری می‌آفریند که میان مخاطبان کودک و نوجوان، بسیار محبوب‌اند.

 

شما هم میتوانید درخواست زندگی نامه نویسنده مورد علاقه خود را ثبت کنید: درخواست زندگی نامه

نویسنده و گردآورنده: گلناز تقوائی
داستان نویس نوجوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط:

عزیز نسین

13 شهریور 1399

ریو نوسوکه آکوتاگاوا

13 شهریور 1399
وضعیت حق نشر:

وضعیت حق نشر:

حق نشر این اثر برای مجله داستان نویس نوجوان محفوظ است.